7 טיפים לחופשה משפחתית מנצחת


אין כיף גדול מחופשה משפחתית יחד עם בן או בת הזוג והילדים. נכון, חופשה משפחתית מצריכה יותר זמן התארגנות בהשוואה לחופשה זוגית, ופעמים רבות אחד צריך לוותר כדי שלאחר יהיה נעים יותר, אבל חשוב לזכור שחופשות משפחתיות מחזקות ובונות את התא המשפחתי. יש משהו מרגיע מאוד בחופשות משפחתיות, הן הזדמנות נפלאה לחוות חוויות ביחד מחוץ לשגרה, לשוחח, לשחק, לשכוח משגרת היום-יום והמטלות השונות ופשוט ליהנות מלהיות ביחד.
לפני שאתם אורזים מזוודות ויוצאים לטייל, קבלו מאיתנו שבעה טיפים שיעשו לכם את החופשה המשפחתית לחווייתית עוד יותר.

1) שתפו את הילדים בהכנות ובתכנון החופשה

שתפו את הילדים ביעד החופשה ובתכנון מקומות ביקור, מסעדות ואטרקציות נוספות. הילדים של היום הם אשפי אינטרנט ויכולים לסייע במציאת מידע רב על המקום. בנוסף לזה שיתוף הילדים בהכנות לקראת החופשה המשפחתית נותן להם תחושת אחריות שגורמת להם להיות מעורבים יותר במהלך החופשה.
2) לפני שאתם יוצאים לדרך חלקו את המטלות בין כולם

לפני היציאה לחופשה עשו ישיבה משפחתית בנושא ההתארגנות לחופשה וההכנות אליה. הכינו רשימת מטלות וחלקו אותה בין בני המשפחה כדי שכל אחד יהיה אחראי על תחום מסוים (למשל, ילד אחד יהיה אחראי לכבות את כל מכשירי החשמל, אחר יהיה אחראי לוודא שלא שכחתם לקחת דברים חשובים כמו מפתחות ומברשות שיניים, וכן הלאה). תנו לכל אחד אחריות בהתאם לאופיו ולגילו, הדבר תורם מאוד להתפתחות הילדים ויוריד מכם, המבוגרים, חלק מהמשימות.
3) אריזות תיקים ומזוודות לחופשה
משפחות רבות שיוצאות לחופשה, בייחוד עם ילדים קטנים, נוטות לקחת יותר בגדים ממה שצריך. זו החלטה חכמה אבל יש לה חסרונות. אין צורך לקחת חמישה סטים של בגדים רזרביים עבור הילדים, ואין צורך להעמיס ולקחת הרבה צעצועים. חשוב לשתף את הילדים ולהסביר להם שלוקחים מעט דברים כדי שהדברים לא ילכו לאיבוד, ושחשוב להשאיר מקום במזוודה לכביסה ולבגדים ולציוד חדש שאולי תקנו במהלך הטיול.
4) התכוננו לנסיעות ארוכות אל היעד
אם הנסיעה לאתר החופשה היא ארוכה, הכינו עוד בבית ערכת נסיעה: דיסק עם שירים שהילדים יאהבו, משחקי דרך, סיפורים וכדומה. נסו לנצל את הנסיעה לזמן איכות משפחתי: הרי כולכם ביחד בחלל קטן ואין לכם ברירה אלא להעביר את הזמן ביחד.
5) אל תעמיסו אל החופשה
חופשה בארץ אורכת לרוב מספר ימים, לכן לרוב יש נטייה להעמיס אטרקציות ופעילויותכדי להספיק כמה שיותר. אם אתם נוסעים לחופשה, בייחוד עם ילדים בגילאי 10 ומטה, חשוב לתת להם זמן להתרגל ולהסתגל לשינויים. קחו בחשבון שילדים זקוקים לנקודות עצירה מרובות, ולא יכולים לנסוע הרבה זמן ברצף. רצוי לתכנן 3–4 אטרקציות ליום, להקדיש זמן למנוחה והתרוצצויות עבור הילדים, ולתכנן מראש את הנסיעה כדי לאפשר עצירה של 10 דקות לפחות על כל שעת נסיעה.
6) התאימו את החופשה לצרכים של כל המשפחה
חשוב לתכנן טיול משפחתי, כלומר לא טיול המותאם למבוגרים וגם לא טיול המיועד לילדים בלבד. ספרו לילדים שחלק מהפעילויות יהיו רק בשבילהם, חלק יהיו גם להורים, ושהרוב יותאמו לכל המשפחה וכולם ייהנו מהם. כדאי שכל בן משפחה יבחר מסעדה אחת לפחות לפי טעמו ושכל המשפחה תלך אליה.
7) חופשה משפחתית בצימרים ובתי מלון
בין אם החלטתם על חופשה בצימר או בבית מלון, חשוב שהמקום יהיה מותאם עבור ילדים. בתי מלון רבים נוטים להפוך כורסאות למיטות לילדים. הפתרון יכול להתאים לילדים קטנים שאינם שוקלים הרבה, אך אם הילדים שלכם גדולים יותר ייתכן ומיטות מתקפלות לא יהיו נוחות. כדאי לכם לבחור מלון או  צימר למשפחות, שבו יש הפרדה בין חדר הילדים וחדר ההורים.
מקווים שעזרנו לכם, ומאחלים לכם חופשה משפחתית מגבשת ומהנה.

דוגמה למשפחה (הורים ו3 ילדים) שארזו יותר מידי לסוף שבוע בצפון